Simona
16. 4. 2023
V roce 2017 jsem se vydala netypicky na zájezd s cestovní kanceláří. Volba padla na CK, protože se jednalo o Izrael/Palestinu a Jordánsko, kam jsem si v té době netroufala vydat se na cestu úplně po vlastní ose.
Volba padla na nabídku jedné z mála cestovních kanceláří, které v té době zájezdy do těchto destinací nabízely, CK Avetour.
Jednalo se o 10 denní zájezd s nabitým programem na každý den. Výhoda určitě byla v česky mluvícím průvodci, panu Hrdličkovi, který byl naprosto fantastický. (a shodou okolností jsem při psaní článku zjistila, že od roku 2019 má svoji vlastní CK) Pan Hrdlička nám během přejezdů v autobuse mezi jednotlivými místy, postupně odkrýval problematiku Izraelsko-Palestinského konfliktu, historii a zajímavosti týkající se navštěvovaných míst. A jeho služby rozhodně doporučuji.
První den po příletu nás uvítaly vycházející paprsky nad Mcipe Ramon - takzvaný izraelský "Grand Canyon", jedná se o úchvatnou přírodní scenérii ohromujícího kráteru Ramon uprostřed pouště Negev, který je 45 km dlouhý, 8 km široký a 500 m hluboký. Odpoledne jsme strávili odpočinkem na pláži Rudého moře v Ejlatu, odkud jsme se přesunuli pěšky přes hraniční přechod do Jordánska.
Proč pěšky? Zkrátka izraelský autobus nesměl přejet hranice do Jordánska a opačně, tedy sbalili jsme si svoje kufry a batohy a přešli hraniční přechod po vlastních.
Druhý den jsme se po snídani vydali do zhruba hodinu, od města Akaba, vzdálené pouštní oblasti Wádi Rum. Oblast s pouštními a skalistými scenériemi, díky kterým patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější místa v Jordánsku. Od roku 2011 je tato oblast zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Absolvovali jsme zde projížďku s jeepy, oběd v místní beduínské komunitě a k večeru se přesouvali směr Petra.
Skalní město Petra, jedno z hlavních míst, které jsem ve svém životě chtěla vidět. Petra je archeologické naleziště, které je rovněž zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, a to již od roku 1985. Od roku 2007 je Petra také zapsána mezi 7 novodobých divů světa.
V Petře jsme strávili celý den. S sebou jsme měli pití a svačinu na celý den. Bylo poněkud teplo a v Petře mezi skalními útesy toho mnoho nachodíte, jsou místa, kde je možné se schovat do stínu, ale například pro výšlap ke klášteru, který vidíte níže na fotografii, se lahev s vodou určitě hodí. Nicméně potěšilo nás, že i v těchto místech je možné si zakoupit menší občerstvení (plechovka Coca-coly, typický čaj se spoustou cukru, který příjemně osvěží a doplní energii).
Město původně sloužilo jako pohřebiště, následně z něj národ Nabatejců udělal hlavní město svého království. Ve svém největším rozkvětu zde žilo až 30 tisíc obyvatel. Což je pro mě teda neuvěřitelné..
Následující den ráno jsme vyrazili přes hraniční přechod Ejlat zpět do Izraele. Cestou na sever jsme navštívili starověkou pevnost Masada s Herodovým palácem. Zde se Herodes ukrýval před obávanou královnou Kleopatrou a jedná také o místo posledního odporu ve válce židovské. Je považována za symbol izraelské svobody, nezávislosti a heroismu. Na pevnost se dá vyjít pěšky nebo vyjet lanovkou.
Odpolední hodiny jsme strávili ani ne tak osvěžujícím, jako rozhodně zajímavým zážitkem, a to koupáním v Mrtvém moři. Mrtvé moře se nachází 420 metrů pod úrovní hladiny oceánu. Jedná se o bezodtoké slané jezero. Koncentrace soli dosahuje až 33, 7 %, což jej řadí mezi jedno z nejslanějších jezer planety. Vzhledem k vysoké koncentraci soli se doporučuje koupat se maximálně 20 minut a po té využít jednu z místních plážových sprch, které z vás sůl spláchnou.
Další dny zahrnovaly prohlídku města Betléma - Olivovou horu, chrám Dominus Flevit, Getsemanskou zahradu a jeskyni, chrám Hrobu Panny Marie, chrám Smrtelné úzkosti (bazilika Národů) a poté absolvování části Křížové cesty (Via Dolorosa), po které Ježíš kráčel na Kalvarii. Dalšími zastávkami byl chrám Odsouzení a Bičování Krista, Golgota - chrám Božího hrobu, místo ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista. Jericho - nejstarší a nejníže položené město na Zemi dobyté Jozuem Boží mocí. Zahrnut byl i výstup ke skalnímu klášteru do míst, kde se Kristus postil a připravoval na své veřejné poslání na horu Pokušení.
Zajímavost sedmého dne byla návštěva kláštera Mar Saba, kde jsou uloženy ostatky sv. Sáby. Mužská část osazenstva naší turistické výpravy měla štěstí a mohla se tak vydat i na jeho vnitřní prohlídku. I přes to, že se nejedná pro turistické návštěvníky o automatický bod programu, protože nikdy není předem jisté, že místní mnichové, kteří v klášteře žijí, návštěvníky na prohlídku přijmou.. Ženy mají vstup do kláštera zapovězený
Pokud při svém cestování budete mít čas určitě nevynechejte plavbu po Galilejském jezeře a ochutnávku Tilápie Galilejské. Za zmínku také stojí Beit Shean, Kafarnaum, Yardenit (pro vysvětlení jedná se o křestní místo u řeky Jordán), také známé jako Yardenit Baptismal Site, místo křtu nacházející se v regionu Galilea v severním Izraeli, které je navštěvováno křesťanskými poutníky.
Poslední dny patřily návštěvě Tel Avivu, který mi naprosto učaroval kombinací městské pláže a v té době teprve vystavovaných výškových budov. V hlavě jsem si tak představovala, jaké to asi musí být v Miami. No ještě jsem tam nebyla, takže ten pocit prozatím nedokážu porovnat. Ale třeba jednou..
A v neposlední řadě následovalo dokončení prohlídky města Jeruzaléma a jeho Chrámové hory, na níž je umístěna hlavní dominanta města mešita Al-Aksá. Nasátí večerní atmosféry u zdi nářků a ranní rozloučení s našim deseti denním drobro-družství, které proběhlo u Izraelské bezpečnostní bariéry.
Ke Zdi nářků přichází mnoho, nejen židovských, poutníků z celého světa, kteří přichází, aby se zde pomodlili. Typickým zvykem doprovázejícím modlitby je vkládání malého papírku s modlitbami nebo přáními mezi kameny, ze kterých je zeď postavena.
V době, kdy jsme v Jeruzalémě u Zdi nářků byli my, byla modlitební část rozdělena na mužskou (poměrně větší) a ženskou část. I když to vypadalo, že v následujících letech dojde k propojení obou částí, v roce 2017 byl tento plán zastaven Izraelskou vládou.
V závěru mohu doporučit jednu z knih, která nám byla taktéž doporučena a napsal ji český politolog Marek Čejka - Izrael a Palestina.
Cena zájezdu u CK byla v roce 2017 27 000 Kč a musím říct, že mi to za to rozhodně stálo. V této ceně jsme měli zahrnuty: letenky, autobusovou přepravu, 8x ubytování vč. polopenze, 2x speciální oběd, služby průvodce, posezení u vína Cremisan a povinné pojištění.
Na místě jsme dopláceli cca 170 USD na osobu na vstupné a bakšiše pro řidiče. Dokupovali jsme si akorát pití a v případě hladu obědy, ale těch až tolik nebylo. Rozhodně jako suvenýr doporučuji koupit místní datle, na které při procházkách města, tržnicích nebo různých zastávkách určitě narazíte.